Šejchovi non-stop po ruce se sokolem na ruce

Za ponurého prosincového dne v „exkluzivní“ kavárně McDonalds ve mně Martin Ptáček dokázal vyvolat živou představu o slunečných Spojených arabských emirátech, kde se více než 15 let stará o sokoly. Vydejme se společně do prosluněného zákulisí šejchů.

Pracujete v SAE, kde se staráte o šejchovy sokoly. Sokolnictví mně zní jako starodávný koníček pro vybrané. Jak tomu ve skutečnosti je?

Sokolnictví je v Emirátech, Kataru, Bahrajnu a Saudské Arábii tradice stará již několik tisíc let. V dřívějších kolébkách sokolnictví, v Indii a Íránu, je dnes zakázané. Díky sokolům si dřívější kočovní Arabové zpestřovali svůj jídelníček jinak složený z datlí a placek. Lidé sokola odchytli, když slétával na kořist, během krátké doby ho vycvičili a používali ho k lovu. Chytali sokoly, protože ti na rozdíl od orlů kořisti přeseknou jenom vaz a nikoli důležité orgány, díky čemuž zůstává jídlo halal a tím pro muslimy poživatelné.

Jak dokázali lidé divokého ptáka odchytit a ochočit?

Dříve je odchytávali sítěmi nebo je nalákali na přivázaného holuba. Dnes se hodně kupují ptáci z odchovu. Obchod s volně odchycenými ptáky se postupně vytrácí. Během prvních dvou týdnů měl pták nasazenou čepičku, aby měl okolo sebe co nejméně rušivých vlivů, a učil se spolupracovat se sokolníkem. Jednoduše řečeno, pták si uvědomil, že od sokolníka dostane nažrat, a proto ho neopouštěl. Kromě toho se ptákům svazovala první dvě pera v křídlech, aby nemohli vylétnout vysoko za kořistí a odletět. Dnes se používají miniaturní vysílačky, takže se dají lovečtí dravci dobře dohledat.

12-014

V tradičním oděvu (kandora a na hlavě katra) s krásným sokolem.

Je sokolnictví rozšířené i u nás?

Řekl bych, že v přetechnizovaném světě se lidé vracejí zpátky ke zvířatům, a proto tady zažívá boom. Vzniká však nevraživost mezi ochranáři, holubáři a sokolníky. Sokolnictví bylo ze začátku způsob obživy, a potom se z toho stala kratochvíle pro šlechtu. Vývojem palných zbraní dravci začali konkurovat lidem v tom, že zabíjeli chovnou zvěř, a proto byli stříleni. Mezi válkami došlo k renesanci sokolnictví v Evropě a v 60. letech vznikl v Československu klub sokolníků. Dnes je u nás sokolnictví zapsáno na seznamu UNESCO jako nehmotné dědictví lidstva. V současné době se sokolnictví využívá i k biologické ochraně letišť. Pomocí loveckých dravců se plaší ptáci, aby nedošlo ke střetu s letadly.  V důsledku úbytku lovné zvěře se sokolnický lov nahrazuje různými soutěžemi v rychlosti ve vodorovném letu nebo ve stoupání, kdy je návnada upevněná na draku nebo balonu.

Jak jste se k sokolnictví dostal vy?

Od mala mě fascinovali ptáci a hlavně dravci a u nás v Pardubicích jsem měl známého sokolníka. Vystudoval jsem veterinu a po škole pracoval v Krkonošském národním parku, kde jsem se staral o odchov tetřevů. Během vojny došlo ke změně ředitele a nakonec jsem odešel do ZOO Dvůr Králové společně s bývalým ředitelem, který se zajímal o ochranu ohrožených druhů. Nakonec jsem tam byl osm roků. Z rodinných důvodů jsem přešel do Podkrušnohorského zooparku v Chomutově a tam jsem dostal nabídku jet do Emirátů. V Emirátech jsem pracoval 12 let, a potom jsem se vrátil domů kvůli mé mámě. Mezitím se tam změnily podmínky, a tak jsem byl čtyři roky v ČR a pracoval v pražské ZOO. Nakonec se mně znovu ozvali. Víte, taková nabídka se neodmítá.

Jaké to je pracovat pro šejcha?

Starám se o sokoly prezidenta, což obnáší to, že jste 24 hodin denně na telefonu. Pracuji v Al Ainu v odchovně a veterinární nemocnici a hodně s ptáky cestuju. Vzhledem k tomu, že lov je sezónní záležitost, cestujeme s nimi všude možně od Blízkého Východu po střední Asii. Jsem veterinář, takže se starám o jejich zdravotní stav, opravuju jim pera a vyšetřuji trus.

dscn0888

Chvilka na doutníček po lovu sysla bílým jestřábem v Turkmenistánu

Jak jste si zvykl na úplně jinou kulturu?

Přijal jsem filozofii, že když jsem v nějaké zemi, budu respektovat její pravidla, takže jsem tam vydržel. V Emirátech se například tradiční kuchyně podává na velkých mísách, ze kterých se jí společně rukama, tak jsem se tomu přizpůsobil. Naučil jsem se arabsky a anglicky, abych se domluvil. Přijde mi, že život v Emirátech se poslední dobou stává komerčním, ostatně jako všude ve světě. Rodina tam se mnou byla čtyři roky, ale manželka dostala nabídku v ČR, a tak se vrátili domů.

Jak jste si zvykl na přírodu pouště?

Zvykl jsem si, akorát když přijedu sem, tak vždy intenzivně vnímám zeleň. Tam mají stromy odstín zeleno-modrý, tady u nás má zeleň mnoho odstínů. Příroda v Evropě a v Čechách je suprová. V Emirátech je ve městech celkem dost zeleně, ale uměle ji zavlažují a tím plýtvají vzácnou vodou a zasolují záliv.

Jaké je tam u lidí environmentální uvědomění?

Jsou tam oddělení na ochranu ŽP a vznikají tam nová chráněná území (k hranicím se Saudskou Arábií žije druhá největší populace dugongů), na druhou stranu ničí přírodu hloupými umělými ostrovy okolo Dubaje. V zálivu už nejsou žádné korály. Podmořský svět je pestřejší na severu. Obecně jsou platná omezení rybolovu, ale dříve byly sušené ryby vyvážené do Íránu jako hnojivo. Špatné je také vrtání neobnovitelných zdrojů vody. Více si od přírody berou, než jí dávají.

Tak je tomu bohužel i u nás. V industriální krajině je jen málo nedotknutelné divočiny.

Zemědělství je u nás horší, než bývalo dříve. Zvláště rostlinná výroba. Jednou jsem přiletěl na dovolenou a z letadla jsem viděl samá žlutá pole řepky. Obilí je geneticky modifikované a postřiky zabijí na půdě vše, a tak ubývá ptáků hnízdících na polích. Ty nové stroje posekají hodně zvěře, protože se pracuje i v noci, a tak dokonale vysbírají pole, že nezbude ani zrníčko kukuřice pro zvěř.

Je pravda, že lidé se k přírodě nechovají pěkně, ale jsou snahy situaci zlepšovat. Existují i bezvadné iniciativy. O jedné se například zmíním v dalším rozhovoru. Děkuji vám moc za vaše ohromně zajímavé vyprávění a přeji vám zdar do dalších let práce s našimi opeřenými přáteli.

Copyright: Martin Ptáček

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s