Ale prohrávat nechci

Srdcem běžec a hlavou filosof, Emanuel Hurych vyvolává úžas a nepochopení všude, kam přijde. Pro zajímavost je ještě vítěz 11 vědomostních soutěží s celkovou hodnotou 1,5 milionu, docent na Fakultě sportovních studií MU, učitel logiky na jihlavském gymnáziu a účastník běžeckých, triatlonových závodů a soutěže Ocelový muž. Prostě tělem a duší renesanční člověk.

FILOZOFIE SPORTU

Učíte předmět filosofie sportu na Masarykově univerzitě. Co si pod tím můžu představit?
Je to filosofická reflexe pohybu člověka. Studuji vítězství a porážku ve sportu. Mám teorii, že porážka motivuje, zatímco vítězství ukolébává. U vítězství člověk neustále čeká, kdo ho porazí. Porážka motivuje, protože nutí člověka se zlepšovat. Ale musí tam platit dvě věci: člověk nesmí pořád prohrávat a nesmí záměrně o porážku usilovat.

To zní zajímavě. Nenapadlo mě, že se tomuto tématu někdo odborně věnuje.
V Česku se oborem zabývá soustavně jen 6 lidí a celosvětová komunita filosofů sportu je malá, takže se navzájem známe. Připadám si, jako bych stál mezi dvěma světy. Když o tom mluvím se sportovci, tak mně říkají: „To sem netahej. Co to je za bláboly!“ A když to zmíním mezi filosofy, tak jsem najednou moc konkrétní.

Lidé nejsou zvyklí na přesah a nezapadáte jim do škatulky.
Lidé mají předsudky, že člověk je zdatný buď fyzicky, nebo mentálně. Někteří sportovci si myslí, že každý filosof je jednonohý, jednooký a pije v hospodě pivo. Filosofové se zase občas na sportovce dívají jako na opálené blbečky, kteří běhají s obrovskou kabelou po městě. Lidé vnímají svět černobíle.

foto35

VŠESTRANNOST A VZDĚLÁNÍ

Vy jste výjimka, protože děláte sport, filozofii, čtete a zpíváte. Všestranných lidí je však málo.
Je to dáno tím, že doba produkuje specialisty místo lidí s všeobecným přehledem. Amatérismus je vnímán negativně. Místo toho, aby člověk něco dělal s láskou a klidně i zadarmo, tak se preferuje profesionalita a výkon. A to platí jak ve sportu, tak v umění nebo v pracovní sféře.

Je těžké si udržet všeobecný přehled, když jsme zahlceni informacemi a aktivitami.
Ze vzdělání vznikla vědomostní soutěž typu a) b) c) d). Mám s tím zkušenost i z druhé strany, protože jsem se zúčastnil mnoha vědomostních soutěží. V těchto soutěžích je důležitější znát fakta než kontext. Filosofie mě v tomto mechanickém učení hodně zbrzdila. Je pomalá a každé slovo v ní dává význam. Naše doba je naopak velmi rychlá, většina lidí však ztrácí schopnost používat jazyk. Když má příspěvek na Facebooku tři věty, tak už to lidé nečtou. Chtějí dát jen palec nahoru.

Prostě je toho moc.
Profesor Bělohradský tvrdí, že je nám nevolno ze zahlcení informacemi, majetkem a vlastně vším. Napsal jsem knížku Faustové a gladiátoři internetového věku, která mluví o tom, že sportovní celebrity ještě stále musí něco dokázat, aby se prosadily, ale vznikají tu pseudocelebrity, které nejsou zajímavé ničím (viz reality show a Youtubeři). Barry Schwartz ukazuje, že příliš velký výběr nás ochromuje.

HPIM0977 (2)

Co si myslíte, že by pomohlo, aby lidé byli všestrannější?
Podle mě by bakalářské studium mělo být rozšířením všeobecného vzdělání a až magisterská úroveň by měla jít do větší odbornosti. Dnes jsou vysoké školy licencovaným kurzem, který ze studenta dělá pro firmu možná perspektivního zaměstnance, ale vzdělanost se vytrácí. Když budeme stále osekávat studium kvůli tomu, že se mně to přece nebude v životě hodit, nebudeme se s nadsázkou nakonec muset učit počítat do 20, protože do 10 nám to bude stačit.

BĚH A SPORTOVNÍ ZÁVODY

Když se vrátím zpět ke sportu, píšete ospirituální dimenzi klasických sportů. Co jí myslíte?
V habilitaci jsem přišel na to, že kromě klasických motivů ke sportování (soutěž, zdraví, životní styl a prožitek), je tu ještě spiritualita. Vnímám ji jako takový vnitřní hlas. Když jdu běhat, ponořím se do duchovního stavu, kdy rozjímám nad problémy a může to vést až k něčemu podobnému mantře nebo modlitbě. U vytrvalostních běžců v přírodě tento spirituální aspekt je, předesílám však, že nemusí mít žádný náboženský kontext.

Běháte pravidelně 40 let a účastníte se mnoha závodů. Všímáte si nějakého fenoménu?
Systém vede mladé lidi k tomu, aby rychle získali medaili, ale neřeší, že po pár letech se sportem seknou. Přivedl jsem k běhu šest generací studentů. Zatímco oni vyhráli mistrovství republiky a potom skončili, já stále běhám. Nejde o to zrušit soutěže a považovat orientaci na výkon za něco špatného, ale je potřeba vidět dlouhodobější záměr. Třeba odkaz maratónského běžce, který nese něco z předchozích generací.

DSC_0211

Na jihlavském gymnáziu jste od roku 1995 pořádal soutěž Univerzál. O co šlo?
Byla to soutěž, která úspěšně běžela 20 let, a kombinovala individuální sporty, sportovní hry a mentální aktivity. Na soutěž se člověk v podstatě nemohl připravit, protože měla mnoho disciplín, a tak vyžadovala všestrannost. Vzhledem k tomu, že jsem odešel z gymnázia a také proto, že některé disciplíny v porovnání s dnešními adrenalinovými sporty ztratily na přitažlivosti, tak soutěž dnes již neprobíhá.

Vy jste se však nezastavil a účastníte se obdobné soutěže Ocelový muž. Co se vám na ní líbí?
Je to dobrá výzva, protože kombinuje silové a vytrvalostní aktivity. Líbí se mi, že se koná čtyřikrát ročně a ke kvalifikaci stačí dva závody, takže člověk průběžně sportuje, jde občas na závod, ale nemusí se tomu věnovat každý víkend. Další výhoda je že, když má člověk zdravotní trable, může vždy rozvíjet jinou disciplínu. Když nemůže běhat, může jezdit na kole.

Kdo se soutěže účastní?
Okolo soutěže se vytvořila komunita příjemných lidí, která se pravidelně setkává a navzájem podporuje. Najdou se tam velice zajímaví a přemýšliví lidé. Rádi bychom přilákali i mladší účastníky a ukázali jim, že tato soutěž je přístupná opravdu všem.

DSC_0130

Děkuji moc za rozhovor. Přeju vám hodně porážek a nějaká ta vítězství.

Díky za čtení. Pokud se ti rozhovor líbil, můžeš ho podpořit lajkem na FB stránce Pinklich nebo mrknout na foto příběh She said na Instagramu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s