Volby neřeší nic

Cyril Svoboda, bývalý ministr, poslanec a předseda KDU-ČSL se se mnou podělil o pár tajů z politického prostředí. Nahlédni pod pokličku.  

Co nejdůležitějšího jste se v politice naučil o životě?

Ukázalo se velmi zřetelně, že když člověk zastává pevný postoj, je neoblomný. Jakmile začne člověk dělat kompromisy za hranici postoje, dříve či později ho doženou a nezachrání je kampaní ani billboardy. Je rozdíl mezi politikou a politikařením. Politika je zodpovědná a vznešená činnost, zatímco politikaření je řemeslo, které člověka může semlít.

Proč je tedy více politikařů než politiků?

Jsou součástí projektu, který brzy skončí. Taková strana ANO tu za 10 let nebude. Politika je o postoji. Aby se člověk stal lídrem, musí být zocelen bitvou, která ho srazí, a on znovu povstane. Proto byl politikem Václav Havel, a proto není politikem podnikatel Andrej Babiš. Je mýlka se domnívat, že podnikatelé jsou dobří v politice. Myslí na prospěch svůj, nikoliv společnosti. To se pozná v čase krize. Když jde do tuhého,  první na co myslí, je záchrana vlastního majetku. Donald Trump bude jeden z nejslabších prezidentů.

130612 - Cyril Svoboda

Je politikaření důvod, proč tak málo mladých lidí chce do politiky a raději mění svět v neziskovkách?

Vážím si občanské společnosti, ale myslím si, že lidé utíkají do neziskovek proto, že se vyhýbají střetu s těmi u vesla. Jakmile zastáváte určitý postoj a chcete hlasy voličů, musíte jít do boje. Ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek bude díky svému mimořádnému dílu v dějinách více než prezidenti, ale nemůže vstoupit do politiky, protože by mu sponzoři zastavili kohoutky. Nevěřím na změnu kultury skrze neziskovky.

Strany nám slibují hodně změn ve volebních programech. Věříte ve volby?

Podle mě volby neřeší nic. Lidé programy stejně nečtou a motivy k hlasování jsou různé. Co může změnit kulturu je, že veřejnost nestrpí jisté typy lidí v politice. Všichni brblají, ale když jdou hlasovat, tak jim ten člověk nevadí. Politické strany pochopily, že nad tím lidé udělají rychlé rozhřešení. Bývalý německý ministr obrany Guthenberg si kvůli plagiátorství své dizertace ani neškrtne, ale podívejte se na českého politologa Robejška. Lidé musejí být odvážní a schopní říct ne, nechceme.

Chystáte se vy ještě někdy do politiky? 

Nevylučuji to, ale v blízké době to nechystám. Musím upřímně říct, že mi aktivní politika chybí, protože je to moje vášeň. Na druhou stranu si říkám, že nejhorší je se lidem stále připomínat a říkat „Podívejte se, já jsem tady, rád bych něco dělal.“ Zemanova poučka říká, „Dej si čas.“ Po 10 letech, kdy o Zemanovi nebylo ani vidu ani slechu, přišel a začal vyprávět nový příběh. Záleží na tom, jestli má člověk na čem stavět. Kdyby nebylo první světové války, Masaryk by dožil jako zasloužilý profesor sociologie.

Krize si žádá lídry. Vidíte nějakou přicházet?

Potencionální skutečná krize je v možné evropské neshodě. Myslím si, že se teroristům daří rozkládat společnost strachem. Na tom staví radikální strany, které říkají, že Evropa tápe. Není to tak, že by lidé tápali, oni jen nemají společnou vůli. Problém vznikne, až se Evropa rozhádá.

151021 - CKA Migrace - 001

To se už děje v otázce migrace. Jak si myslíte, že by se měla řešit?

Moje vize je, že má být využita smlouva Berlín+ a armáda má chránit vnější hranice při březích, odkud lidé přicházejí. Měli bychom těmto zemím oznámit, že veškerá ekonomická, rozvojová a humanitární pomoc je podmíněna tím, že to akceptují. Zároveň by se otevřely hotspoty a pokračoval by výběr legálních migrantů. Mafii se to určitě nebude líbit a způsobí to úmrtí. Na migranty na otevřeném moři se právem vztahují všechny úmluvy, a proto není možné chránit evropskou hranici na evropském území. Samozřejmě by bylo potřeba do toho vtáhnout Turecko a prosadit s Ruskem sankce na všechny, kdo podporují válku v Sýrii. Spuštění této operace je otázka týdne.

A jak by se mělo přistupovat k uprchlíkům v Evropě?

Je falešné a populistické tvrdit, že migranty dostaneme zpátky. Evropa si tyto lidi musí rozdělit jako břemeno mezi sebe.

Lidé se bojí, že příliv uprchlíků povede k zvýšenému riziku terorismu.

Myslím si, že zpravodajské a policejní služby by měly zvládat situaci jinak než zakazovat příchod příslušníkům jednoho náboženství. Podstatou boje proti terorismu není nedostatek nástrojů a smluv, ale pevného postoje. Evropa má držet pohromadě, jinak se s tím nevypořádá. V dnešní době, kdy informace mají cenu zlatu, potřebujeme dobře fungující zpravodajské služby. Musí být kladen absolutní důraz na prověření osob, které s těmito informacemi pracují. Zpravodajové, kteří odhalí plánovaný útok, musejí mít jistotu, že se tato zpráva nedostane do špatných rukou.

151114 - MEDays 2015 - 004

Imigrační otázka je oheň na střeše pro každou diskuzi. Buď jsou lidé hrubí nebo se bojí svůj názor vyjádřit. Jak vnímáte politickou korektnost?

Jsem proti politické korektnosti. Nechceme být korektní vůči druhým, ale chceme, aby byli korektní k nám. Homosexuál vám může říct „Vyhoďte muslimy, ale buďte korektní k tomu, že chceme manželství.“ V rozhovoru Čunka s jednou reportérkou o Prague Parade padlo, že společnost se vyvíjí a má uznávat homosexuální manželství. Ale to není argument. Společnost se vyvíjí různě. Dobře, i špatně. To, že se takto vyvíjí, ještě neznamená, že je to správný vývoj. Abychom se nikoho nedotkli, říkáme, že je možné všechno, a to je špatně.

Když se vrátím zpět k politice obecně, je nějaký světový politik, kterého obdivujete?

Z dnešních politiků uznávám Angelu Merkelovou, která ze svého postoje neuhýbá. Její vztah k migrantům pochází z jejího pevného přesvědčení. Věřím, že bude znovu zvolená. Další člověk, kterého si vážím, je Tony Blair. Kvůli irácké válce je sice mimo proud, ale celkově si myslím, že by se měl jako osobnost studovat. Má veliké charisma a uměl vždy formulovat podstatu věci. Je vynikající řečník.

Jaké jsou vztahy mezi politiky? Vypadá to, že se nesnášejí, ale není to jen na oko?  

Jako v každé oblasti všude jsou lidé sympatičtí a měl jsem řadu přátelských vztahů s lidmi z jiných stran. Nemůžu třeba nikdy souhlasit s tím, co říká Jan Zahradil o EU, ale uznávám ho, protože patří k těm, co mají nastudováno. Co mně vyloženě vadí je hraný konflikt mezi silami, který neexistuje. Když lidé řeknou před volbami, že s druhou stranou se nikdy nedohodnou, a druhý den po volbách se s nimi dohodnou.

To člověka pěkně naštve. Jak jste se potýkal s takovými situacemi?

Politika polyká mnoho času a energie. Velkou oporou mně byla víra. Často totiž člověk mnohé věci, které mu přijdou nespravedlivé, nepochopí. A taky mi vždy pomáhal sport. Je to dobrý ventil. Každý den chodím běhat nebo plavat.

unnamed (1)

Na závěr bych se vás ráda zeptala, jaké je vaše životní poslání?

Budovat a udržovat dobré mezilidské vztahy v soukromém a veřejném životě. Vyhnout se těkání stylu kam vítr, tam plášť. I proto chodím do vězení za jedním známým, který byl sice odsouzen, ale nechci od něj dát ruce pryč, když to udělali všichni. Mezilidské vztahy jsou jediná vizitka, která s vámi jde.

Děkuji za příjemný rozhovor. Přeji vám vše dobré.

Copyright: Cyril Svoboda, úvodní fotka Arnaud Jaegers z Unsplash

Díky za čtení. Pokud se ti rozhovor líbil, můžeš ho podpořit lajkem na FB stránce Pinklich nebo mrknout na foto příběh She said na Instagramu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s