TRUMP DOKÁŽE VRTĚTI PSEM

Patří ke špičce českých bezpečnostních analytiků. Píše, komentuje v televizi a rozhlase a čas od času poradí ministerstvům. Ještě aby ne, když přečte dvě knihy týdně a každý den pročte 100 webů. Lukáš Visingr je svérázný vlastenec a sionista, milovník velmocenské politiky a bojovník proti politické korektnosti. Mluvili jsme spolu o polské jaderné bombě, únosu Evropy a chytrém Trumpovi. 

Kdy bude další válka v Evropě?

Očekávám ji brzy, v podstatě kdykoliv. Situace je čím dál napjatější, přičemž napětí se neventiluje. Před rokem se probírala v médiích možnost španělsko-britské války kvůli Gibraltaru, což vzbudilo zděšení, jak si někdo dovoluje o něčem takovém vůbec mluvit. Je to dokonalý projev toho, jak se tady zapomnělo, že se v mezinárodních vztazích občas používá síla. Evropa prožila několik dekád míru a nemyslím si, že ještě další desetiletí mír potrvá. Neříkám to s nadšením ani hrůzou v očích, jenom říkám, že to tak je a musíme se podle toho zařídit.

Jak konkrétně by ses chtěl zařídit?

Nejlepší, v co můžeme doufat, je, že se staneme pravou rukou Polska. Pokud pro Poláky vyrobíme bombu, budeme pro ně strategickými partnery. Je potřeba vytvořit středoevropskou konfederaci, vyjednávat s Němci a Rusy na stejné úrovni a být zadobře s USA. Trump dal najevo, že se střední Evropou počítá a je ochotný pomáhat tomu, kdo si pomůže sám.

Počkej. O jaké bombě mluvíš? O jaderné?

Ano, samozřejmě. Polsko je mocnost na vzestupu a bude chtít bombu. My máme z čeho ji vyrobit a umíme to. Ústav jaderného výzkumu v Řeži je na světové úrovni. Během čtyř pěti let to zvládneme. Beru to tak, že Poláci ji zaplatí a my jim ji vyrobíme. Už teď ji chtějí, ale dávají to najevo potichu. Za deset let nás budou potřebovat, ostatně byli by nejšťastnější, kdybychom se k nim přidali už teď.

Jak to myslíš, přidali?

Poláci si dělají choutky na projekt Trojmoří. Pobaltí, Rumuni a Maďaři by se přidali zřejmě také. Teď je to hlavně na nás. My jsme o tuto iniciativu loni bohužel neprojevili zájem. Sám bych rád viděl střední Evropu více integrovanou. Česká republika by měla být součástí něčeho, co je dost velké na to, aby to samo hrálo velmocenskou roli, ale zase ne tak velké, aby nás to utiskovalo. Současná Visegrádská čtyřka by se mohla rozšířit na půdorys bývalé Habsburské monarchie. Rozhodně bychom však neměli být žádným mostem. Jak řekl Jan Masaryk, po mostě se chodí. Spíše bychom měli být zpoplatněná průchozí pevnost.

Jakou roli bychom mohli v tomto uskupení hrát? Nejsme příliš malí?

To, že jsme malí, není žádný argument. Izrael je poloviční a má respekt jako světová velmoc. Měli bychom být sebevědomí, mít výkonnou ekonomiku a možnost chránit si své hranice. Musíme se vždy snažit hrát nad svou úroveň. Někdy se chováme jako hadr na podlahu, a potom se divíme, že s námi tak zacházejí. Naší jedinou šancí je lít peníze do vědy a vývoje a soustředit se na kvalitu. V minulosti jsme v řadě oborů patřili ke světové špičce. Musíme mít sebevědomí a občas říct ne, i kdyby to v EU mělo vyvolat vzpouru. Stejně jako to fungovalo s kvótami. Sice nás zažalovali, bude se to táhnout dlouho, ale kdoví, jestli bude EU ještě existovat.

LV_CZ805G1 - blog

Jak to že jako euroskeptik podporuješ vznik jiného celku na území Evropy?

Ve střední Evropě mají státy podobné zájmy, což neplatí celoevropsky. Dokud byla EU na úrovni ekonomické integrace, bylo to dobré. V momentu, kdy se do toho začala montovat politická integrace a euro, tak to nabralo špatný směr. Velmi se mi nelíbí, jak zastánci EU unesli Evropu a podávají to způsobem, že je to totéž. Já říkám, že jsem proti EU právě proto, že jsem proevropský. V EU vznikla nálepka „evropské zájmy“, ale lidé už prokoukli, že to jsou německé a francouzské zájmy. Vrátíme se zpátky k tomu, co tu fungovalo stovky let neboli národní zájmy států.

Když už řešíme politickou dimenzi EU, co si myslíš o tom, jak EU postupovala v imigrační krizi?

Absolutně jsme ji nezvládli. Není možné, aby Evropa fungovala jako univerzální sponzor a zachránce kohokoliv, kdo si o to řekne. Úroveň bezpečnosti a lidských práv je u nás o světelné roky nad většinou světa, takže nárok na azyl by tady mělo několik miliard lidí. Je dobré pomoci válečným uprchlíkům po dobu, než tam válka skončí. Pomoc ženám a dětem chápu, ale pokud sem přicházejí mladí silní muži, tak si říkám, co tady přesně chtějí. Češi taky odcházeli z okupovaného Československa, ale šli, aby se vrátili do Československa se zbraní v ruce.

Myslíš, že ti přicházející muži jsou zbabělí?

Částečně možná. Zatímco většina syrských Arabů utekla, evropští Kurdové tam šli bojovat. To budí jakési emoce. K tomu je ještě podezřelé, že sem přichází mnoho lidí ze zemí, kde se vůbec neválčí. Působí to na mě jako skrytá invaze, kterou si navíc platíme, což je v dějinách unikátní případ, že by si oběť platila invazní armádu. Hlavně to, že po těchto lidech nepožadujeme integraci, je nepřijatelné.

Jak bychom podle tebe měli jednat?

Mělo by se říct, že tady je Evropa, která má antické, židovské a křesťanské základy, a že se jim lidé musí přizpůsobit. Slavíme tady Vánoce a budeme jim říkat Vánoce, a pokud se to někomu nelíbí, tak ať odejde. Pokud někdo ve výzkumu odpoví, že je pro zavedení práva šaría, tak je to pro mě dostatečný důvod pro okamžité vyhoštění bez jakýchkoliv diskuzí.

Zavrhuješ multikulturalismus jako takový?

Ne, akorát se mi nelíbí jeho evropská podoba, která se zříká našich tradic a kultury, prostě tomu, co dělá Západ Západem. Americký multikulturalismus funguje. Do USA může přijít kdokoliv, ale naprosto jasně se po něm žádá, aby složil zkoušku občanství a respektoval základní sdílené hodnoty. Co lidé dělají v soukromí, to nikoho nezajímá, ale ve veřejném sektoru musí dodržovat pravidla, a pokud se jim to nelíbí, tak by měli odejít. Totéž by mělo fungovat v Evropě.

Vsadím se, že když tohle řekneš, tak se na tebe osočí lidé a začnou ti říkat, jak se povyšuješ nad jiné kultury.

Já už jsem toho o sobě slyšel! To, že jsem rasista, xenofob, šovinista a islamofob, je standard. Jenom protestuji proti koncovce -fob, protože se islámu nebojím. Odpor k němu nerovná se strach. Na těchto nálepkách je kouzelná jedna věc. Po určité době přestanou mít efekt. Když mě někdo označí za xenofoba, tak řeknu: „Ano, vzhledem k tomu, jak je dnes nastavený mainstream, tak asi jsem. Udělejte s tím něco.“ Jediné, na co stále čekám, je, že jsem nacista. Ale vzhledem k tomu, že jsem sionista, tak by to vypadalo podivně. Nedávno mě někdo označil za neorasistu, což je prý člověk, který nerozlišuje lidi podle barvy, ale podle kultury. Ano, v tom případě jsem hrdý neorasista, protože jsem přesvědčen o tom, že Západ je kulturně a civilizačně nadřazen ostatním okruhům světa.

Když je podle tebe nadřazen, tak proč není Evropa hrdá na svou kulturu a nehájí si své zájmy?

Za těch pár desítek let míru jsme zpohodlněli, přestali myslet na vlastní bezpečnost a proškrtali se na dno obranyschopnosti. Zapomněli jsme na to, co je důležité a začali jsme řešit kvanta blbostí. Ameriku to zasáhlo trošku taky, ale určitě ne tolik. Obama byl vykývnutí k extrémnímu idealismu, ale Trump to vrátil zpět k realismu. Evropa si neuvědomuje, jak tím nesmírně tratí. Od druhé světové války stojí americká ekonomika na zbrojním průmyslu. Američani lijí peníze do zbrojního průmyslu a nesmírně na tom vydělávají.

LV_Kocicak - blog

Jak je možné, že na tom vydělávají?

Podporuje se tím výzkum a vývoj, zajistí se pracovní místa od ocelářských dělníků po špičkové vědce a roztočí se kola ekonomiky. Z těch technologií pak profitují všichni, protože zbrojní a civilní průmysl jsou propojené. Zhruba třetina peněz se navíc ihned vrátí do rozpočtu formou daní. Evropa tohle zoufale nepochopila, protože v době ekonomické krize začala masivně škrtat ve zbrojním průmyslu, přitom měla dělat přesný opak. Malé země jako Izrael nebo Jižní Korea jsou tak silné především proto, že dávají nejvíce peněz do výzkumu a vývoje.

Dobře, ale zbrojení vede k válkám.

Ale to není pravda. Zbrojení může vést k napětí, které však je pro ekonomiku svým způsobem dobré. Současné napětí mezi USA a Ruskem vyhovuje oběma stranám. Racionální aktéři si uvědomují, že napětí znamená zbrojit, ale válka by to bohatství zničila. Válka ve skutečnosti pro ekonomiku není dobrá.

Tak proč se tolik válčí?

Někdy mohou být malé intervence výhodné. Válka je pokračování politiky jinými prostředky. Takové Rusko nedělá nic, co by nedělaly velmoci 200 let předtím, akorát Evropa na to už zapomněla. Evropští politici se dívali s naprostým neuvěřením na to, že Rusové poslali tanky na Ukrajinu, protože tohle se přece nedělá! Ale dělá! Takhle prostě mezinárodní politika funguje.

Řekni mi, co sis o této intervenci myslel?

Nedivím se Putinovi, že fakticky ovládl polovinu Ukrajiny, zato se zlobím na západní Evropu, že není schopná s tím něco udělat. Putin by si na to v životě netroufl, kdyby věděl, že se mu někdo energicky postaví. Ale on ví, že je Evropa slabá, a musel by být padlý na hlavu, kdyby toho nevyužil. Je to racionální a předvídatelný aktér. Tím neříkám, že se mi to líbí. Etické, neetické, legální, nelegální, na to se na mezinárodní scéně nehraje a nehrálo nikdy. Důležité jsou výsledky.

Má Evropa šanci se z toho dostat a stát se silnější?

Ano, ale bude to tak, že jednotlivé státy začnou prosazovat své zájmy – Britové v západní a severní periferii, Francouzi v severní a střední Africe a Němci se začnou sunout na východ, jak je jejich dobrým zvykem, což je důvod, proč musíme držet ve střední Evropě nějak pohromadě.

Co si myslíš o současném stavu v NATO?

Současná situace je trochu pokřivená. Američané vidí Evropany jako kombinaci nezodpovědných dětí a šílených masových vrahů, kteří rozpoutali dvě světové války, zatímco Evropané si myslí, že Američané nás budou chránit a my jim za to budeme nadávat. Američané nějakých patnáct let opakovali, že financují tři čtvrtiny rozpočtu NATO, ale Evropa je neposlouchala a myslela si, že to jsou diplomatické fráze. Loni v lednu přišel Trump a zařval: „Dost, už nás to nebaví.“ Od té doby Evropa konečně začala více investovat do zbrojení. Chce to ještě hodně peněz a času, každopádně to jde to dobrým směrem, ale nechci to zakřiknout. Je kuriózní, že musel přijít Trump, abychom si uvědomili mnohé elementární skutečnosti.

Když už jsme u Trumpa, jaký máš na něj názor?

Trump je excentrický, nekonvenční, sebestředný, občas mluví ne zrovna spisovně, ale nic to nemění na tom, že je to tvrdý vyjednavač, který je velice flexibilní a dosahuje toho, čeho chce. Za rok dokázal neskutečně moc. Kromě evropských investic do zbrojení začal napravovat vztahy s Izraelem, Saúdskou Arábií a Egyptem. A s Čínou hraje velice chytrou hru. Snaží se napravit to, co Obama v dobré víře rozvrtal.

LV_Gatling.jpg

Co si myslíš o tom, jak Trump uznal Jeruzalém za hlavní město?

(tleská) Pokud bych měl určit jeden dokonalý politický trik, který udělal, tak to bylo tohle. On si odjel na cestu na Střední Východ, u Saúdů a u Egypťanů si ověřil to, co si dávno myslel a co ví všichni, ale nikdo to nahlas neřekne, že Palestinci jsou všem ukradení, vrátil se zpátky a vyhlásil, že Jeruzalém je hlavní město Izraele. Saúdská Arábie a Egypt vydali slovní protesty a tím to skončilo. Byla to win-win situace. Hlavně s nimi ještě podepsal obrovské zbrojní dohody, ze kterých bude profitovat americký zbrojní průmysl.

Jak dokázal se Saúdy něco takového vyjednat? Vždyť Saúdská Arábie přece Izrael nenávidí.

Pro mnoho států se Izrael stal nemilovaný, ale respektovaný partner, se kterým silně spolupracují hlavně proti Íránu, ale nepřiznají to. Trump patrně řekl saúdskému králi: „Je pravda, že na Palestince kašlete?“ „Jo.“ Trump na to: „Dobře. Tady jsou smlouvy na všechny ty zbraně, co potřebujete. Já uznám Jeruzalém a vy řeknete, že se vám to nelíbí. Ok?“ „Ok.“ „Deal?“ „Deal.“ Hotovo. Trump je zručný byznysmen, který prostě jenom převedl celou svou vyjednávací strategii do politiky. To je to jeho heslo Think Big – mějte velké ambice, vyjednávejte agresivně, střídejte cukr a bič, nabízejte odměny a vyhrožujte.

Navzdory tomu nebo právě proto ho tolik lidí kritizuje. Jak vnímáš jeho kritiky?

Zobou mu z ruky a vůbec si to neuvědomují. On s médii manipuluje tak, jako média manipulují s veřejností. Za volební kampaň neutratil skoro nic a vyhrál. Lidé si mysleli, že plácá páté přes deváté, ale on to měl celé geniálně promyšlené. Říkal takové věci, které přitahovaly pozornost médií, a média ho celou dobu snímala zadarmo. Teď stejným způsobem dělá politiku. Novináři se stále věnují těm jeho tweetům a pseudozprávám ve stylu, že pije dietní kolu a chodí v Bílém domě v županu, a vůbec si nevšímají, jakou prosazuje agendu. Trump pochopil, že nikdy nebudou na jeho straně, ale taky věděl, že jediná možnost je obrátit je proti nim samotným. Jsou proti němu, ale ještě mu pomáhají. On prostě dokáže vrtěti psem.

Jak dlouho se mu to bude dařit? Myslíš si, že role USA bude stále stejně důležitá, nebo se bude zvyšovat význam zemí jako Čína?

Konec americké dominance je v nedohlednu. V tomto století se to nestane, pokud vůbec někdy. Až v Číně bouchne realitní a akciová bublina, tak Lehman Brothers bude oproti tomu potlačené kýchnutí. Čína má zadlužení 200 % HDP. Její ekonomika je obrovská nafouknutá bublina, která musí prasknout. Existují zvěsti, že v Číně už žádný růst dávno není. Trump je schopný rozpoutat obchodní válku proti Číně, jenže Čína moc alternativních možností nemá, protože její obchod je závislý na exportu do USA. Mimochodem mnoho amerických firem se už vrátilo zpět do USA. Američané teď mohou Číně přiškrtit kyslík: „Buď nám pomůžete s KLDR, nebo přestaneme být kamarádi.“ Když se v Číně zhroutí ekonomika, zhroutí se tím i systém.

To je zajímavý názor. Lukáši, mám na tebe závěrečnou, možná trochu zvláštní otázku. Vím, že v rozhovoru bych ti za to měla být vděčná, ale proč mluvíš tak otevřeně o svých názorech, třeba když píšeš články do médií?

Chci, aby každý věděl, na čem se mnou je. Nemám rád lidi, kteří se prohlašují za nestranné a objektivní. Pokud někdo řekne, že je objektivní, tak je to nesmysl. Já jsem například sionista a vždy budu pracovat pro zájmy Izraele. Ale podobné právo má každý. Jak řekl Voltaire: „Nesouhlasím s vaším názorem, ale jsem připravený zemřít, abyste ho mohl vyslovit.“ Každý má právo mít svou agendu, ale musí ji projevit. Přál bych si, aby média měla povinnost zveřejnit svou vlastnickou strukturu a politickou afiliaci, aby člověk věděl, za koho kopou.

Děkuji za velice zajímavý rozhovor a za to, že jsi mluvil o všem tak otevřeně. Je to vzácné.

Fotografie: archiv Lukáše Visingra

Zajímavý web Lukáše Visingra

3 thoughts on “TRUMP DOKÁŽE VRTĚTI PSEM

  1. Jan Kosa says:

    No super, ale kde tam z tech vsech geopolitickych uvah vypadlo Slovensko ? Podle odpovedi jakoby ani neexistovalo…

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s