Lukáš Foral: Každou zpětnou vazbu od investora analyzujte a pokud dává smysl, využijte ji

Česko-britskému fondu Opifer procházejí rukama ročně stovky projektů. V portfoliu však mají pouze čtyři startupy. Mezi seedovými fondy je toto běžné. V USA se počítá s tím, že startup obejde desítky fondů, než získá investici. V čem spočívá úspěch těch, kteří dotáhnou vyjednávání až do konce? Podle spoluzakladatele Opiferu Lukáše Forala stojí za úspěchem hlavně kvalitní příprava.

 

Co by měl startup udělat, když získá první peníze na rozjezd podnikání?

Rozhodně doporučuji projít akceleračním programem, vzdělávat se a využít peníze na nalezení prvních zákazníků, získání první zpětné vazby a zmapování konkurence. Je dobré, aby člověk šel za investorem už s něčím hmatatelným.

Nad čím by se měl zakladatel startupu zamyslet dříve, než osloví investora?

Určitě by měl mít rozmyšlenou částku, o kterou žádá, a vědět, na co ji použije. Měl by si udělat reálnou představu o valuaci firmy, případně nápadu. Kvůli přemrštěné valuaci končí mnoho jednání neúspěchem. Při rozhodování, kdy přesně si jít pro investici a s jakými parametry, může pomoci akcelerační program, mentor či startup, který si investicí prošel.

 

Foral 3

Lukáš Foral, spoluzakladatel Opifer

 

Řekněme, že se zakladatel rozhodne o investici požádat. Jak by měl s investorem jednat?

Na první schůzce je důležité vysvětlit problém a cílový trh, odprezentovat jedinečnost, ukázat entuziasmus týmu a vyslechnout si zpětnou vazbu. Hodně startupů s podnikáním končí v momentě, kdy dostane několik negativních zpětných vazeb po sobě. Přitom negativní reakce v sobě skrývají poselství – změňte tohle, abyste příště měli šanci uspět.

K čemu může startup využít negativní vazbu?

Mnohdy se stane, že startup jde za investorem, který investuje až do pozdní fáze podnikání. Ve zpětné vazbě investor zmíní, že nápad je zajímavý, ale potřebuje, aby dosáhl určitých metrik. V takovém případě může jít startup za early-stage investorem a říct mu, že by se potřeboval dostat do určitého stádia. Pro takového investora je to výhodné, protože dokáže odhadnout, jestli prostředky na dosažení cílů jsou dostatečné. Startup investici sice nezíská, ale dozví se, jakých met by měl dosáhnout, aby o něj tento investor měl v budoucnu zájem.

Co by na první schůzce ze strany startupu určitě mělo zaznít?

Základní věci jako inovace, globální potenciál, škálovatelnost, tým a možnost výnosu pro nás. Investora vždy zaujmou startupy, které vůči němu uvažují empaticky. Neboli umějí vysvětlit, jak přemýšlejí nad exitem, jakou mají vizi o valuaci a kdo bude jejich strategickým exitovým partnerem a dalším investorem. Málokterý startup dokáže přemýšlet nad venture strategií jako investor, proto je pro nás dobrý signál, když se takový startup objeví.

Pokračování rozhovoru najdete na blogu UP21

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s