Margareta Křížová: Jak najít investora, připravit se na schůzku, prezentovat a vyjednávat

Vztah mezi investorem a podnikatelem je jako každý jiný. Důvěřuj, ale prověřuj. Mluv a zároveň pozorně naslouchej. Hledej vzájemnou chemii a řiď se intuicí, která ti říká, jestli do vztahu jít nebo vycouvat. Komunikuj otevřeně své potřeby, ale buď ochotný najít společný kompromis. „Vztah mezi podnikatelem a investorem je rovnocenný. Vy přinášíte nápad a práci a investor peníze. Nikdo by neměl mít pocit, že druhého doběhl,“ shrnuje zkušená podnikatelka, mentorka a investorka času Margareta Křížová.

Čím bych měla začít, když chci najít investora?

Doporučila bych udělat si seznam investorů, za kterými bych chtěla jít. Zjistila bych si, kdo ten investor je, jaké investice má za sebou a jak se v těch investicích choval. Někdy se vám stane, že někdo má špatnou pověst, ale přitom je to příjemný člověk, a naopak. Mluvila bych s lidmi, do jejichž firem investoval, a ptala se jich, jak to probíhalo.

Kde můžu takové informace a lidi najít?

Je řada webů, kde se takové informace dočtete. Například Forbes, Forbes Espresso, Forbes Next, Ihned, Czech Crunch, Lupa a Tyinternety. Podívala bych se také na weby fondů, kde mají svá investiční portfolia, a pak bych zkusila investory a fondy kontaktovat. Asi ne každý se s vámi bude bavit, ale určitě bych si našla reference. Investor si prolustruje každou firmu, do které chce investovat. Proč byste si i vy neměli zjistit, kdo bude váš parťák? Není to partnerství na týden.

Řekněme, že jsem si už vytipovala několik investorů. Jak bych je měla oslovit?

Někoho můžete oslovit emailem, někoho potkáte neformálně. Je nutné chodit na různé akce a konference, kde se investoři vyskytují. Můžete za nimi přijít a říct: „Dobrý den, moc ráda bych vám představila svůj byznys,“ nebo „Můžu vám poslat email?“ Někdo vám na email vůbec neodpoví, jiný jednou odepíše, ale potom už se neozve. Investoři jsou silné osobnosti a není jednoduché s nimi komunikovat. Většinou jsou to však příjemní lidé, které zajímá dobrý byznys.

Co když investora několikrát kontaktuji a on se neozve?

Pokud někdo řekne: „Pošlete mi to, já se na to rád podívám,“ vy mu to pošlete a nic se neděje, zkusila bych se znovu připomenout. Pokud by se ani tehdy neozval, udělala bych maximálně ještě jeden pokus, a pak už bych si to odškrtla. Stane se mi, že mi lidé napíšou a já jim zapomenu odpovědět. Ale když se mi připomenou, omluvím se a odepíšu. Pokud někdo neodpoví na třetí mail, dá se předpokládat, že nemá zájem.

Mám pozvánku na schůzku. Jak bych se měla připravit?

Měla bych mít vybroušenou prezentaci, ve které zmíním 1) co prodávám, 2) komu to prodávám, 3) proč si to někdo koupí, 4) za kolik to prodám, 5) s kým budu byznys dělat a 6) jak to dostanu na trh. Je potřeba vše říct co nejjednodušeji, a proto je dobré vyzkoušet si prezentaci před někým nezúčastněným, kdo na rovinu řekne, jestli tomu rozumí nebo ne.

Na co bych při přípravě neměla zapomenout?

Nezapomeňte zmínit částku, účel, čerpání peněz, podíl a finanční výhled. Měla byste mít také rozmyšlené, co se stane, když se podnikání opravdu rozjede. Lidé mají strach, že se podnikání nerozjede, ale nebojí se toho, že najednou budou muset více vyrobit, zaměstnat více lidí a potřebovat více peněz na materiál. To jsou otázky, které investoři chtějí vědět. Je potřeba se na ně připravit a být neprůstřelný.

Máte nějaké tipy na dobrou prezentaci?

Je dobré podívat se, jak prezentují ostatní. Rozhodně bych se šla podívat na byznysové prezentace do inkubátorů, na demo days, byznysové soutěže a podobné akce. Nejen, že uvidíte prezentace, ale obvykle uslyšíte i zpětnou vazbu a otázky investorů. Není lepší způsob, jak se připravit na vlastní prezentaci.

Mnoho podnikatelů má strach, že když začnou mluvit o svém nápadu, někdo jim ho ukradne. Co byste jim poradila?

Je to velmi individuální a je umění být schopný rozpoznat, kdy už neříkat nic nebo neříkat příliš. Ale určitě bych neříkala hned všechno. Lidé se také často ptají, kdy by měli začít mluvit o smlouvě o mlčenlivosti a ochraně důvěrných informací. Někteří investoři ji vůbec nepodepisují, jiní ji podepíšou až v určité fázi. Na první schůzce bych však o ní nemluvila.

Pokračování najdeš na blogu UP21.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s