Petr Šídlo: O vývoji produktů, sbírání zpětné vazby a pečení štrúdlů

Minimum viable product neboli MVP je první funkční verze produktu, kterou firma nabízí svým zákazníkům. Můžete si pod ním představit například první verzi nové počítačové hry nebo ukázkový model z dílny mladého návrháře. Díky MVP si firmy můžou ověřit, jestli jejich produkt lidé chtějí a jsou ochotni za něj zaplatit, a také zjistit, co by na něm mohli zlepšit. Od vydání knihy The Lean Startup se s pojmem MVP roztrhl pytel. Najednou se objevuje všude. Zeptali jsme se Petra Šídla, zakladatele inovační agentury Direct People, co je na tomto pojmu tak zázračného a jak s ním umět pracovat.  

Co si myslíte o pojmu MVP?

Myslím si, že MVP je důležitý pojem, ale v realitě se kazí. Má to být produkt v základním provedení, který budou mít zákazníci rádi, ale místo toho se někdy vyrobí to, co by ráda firma nebo co je nejjednodušší pro softwarové inženýry. MVP je jedna z fází, jak se dostat k finálnímu produktu, rozhodně ani první ani poslední. Chyba je, že se z ní dělá ta první, ale to má smysl v momentu, kdy vyrobit první funkční verzi produktu je levnější než jiné způsoby, kterými zjistit, co lidé chtějí. Dalším problémem MVP je, že si ho někteří lidé pletou s tím, že udělají malou ošklivou verzi produktu. A když ji lidé nechtějí, dojdou k překvapivému závěru, že jejich produkt lidé nechtějí a nebude fungovat.

Je MVP novinka nebo tento přístup existoval už dříve?

Je to přístup ze softwarového světa, který se postupně rozšiřuje na další obory podnikání. Dříve to fungovalo tak, že chytrá skupina lidí vymyslela, jak bude produkt vypadat, někdo ho dlouho vyvíjel a vše, co bylo potřeba změnit, bylo považováno za chybu. MVP říká, že není žádná chytrá skupina lidí, která by věděla všechno. Můžeme mít své hypotézy a v nějaké chvíli má smysl produkt vyrobit, ale v co nejzákladnější podobě, abychom se dozvěděli, jestli o něj je zájem.

Jedná se tedy o nový způsob uvažování?             

Ano, protože si musím přiznat, že nevím všechno a nikdy vědět nebudu. Pokud chci vymyslet škálovatelný produkt, mám dvě možnosti. Buď na něj přijdu a rovnou ho vyrobím nebo k němu dojdu pomalými kroky, takzvanými iteracemi. Můžeme to přirovnat k britskému cyklistickému týmu, který dříve nic nevyhrál a najednou vyhrává jednu soutěž za druhou. Zjistilo se, že je to díky tomu, že trenér začal důsledně zlepšovat každičký parametr, včetně toho, jak cyklisté spali a jedli. Tím z nich udělal nejlepší světový tým. Nezpůsobila to jedna myšlenka, ale množství věcí, které protrhlo kritickou mez a způsobilo exponenciální dopad. Na tomto stojí myšlenka MVP. Potřebuji najít opěrný bod, od kterého začít.

Nemáte však někdy pocit, že startupy vytvoří MVP, ale potom většinu peněz tlačí do marketingu a prodeje místo do dalšího vývoje produktu?

Někdy ano. Může to být i tím, že jsou v určité fázi, kdy nedokážou prostřelit nějakou bariéru na trhu. Například seznamky musí nabrat velký počet lidí, a proto musí nutně tlačit spoustu peněz do marketingu. Já naopak vidím fenomén, který jsem si ironicky nazval „Produkt již máme, chybí jenom marketing“. Hodně lidí říká, že mají produkt, ale ve skutečnosti mají jen technologii, kterou nazývají produktem. Pro mě je produkt něco, co chtějí lidé kupovat a má to nějaký marketingový obal. Laser, který umí něco nasvítit, není produkt ale technologie.

Dokážete vysvětlit, proč vznikají dva extrémy, kdy jedni investují pouze do technologického vývoje produktu a druzí zase pouze do marketingu?

Podle mě je to tím, že se nedokážou rozhodnout, co je posune v tvorbě business modelu nejdál. Startupy mají příliš mnoho věcí, které musí řešit najednou – prodej, marketing, vývoj produktu, navazování partnerství a tvorbu vlastní organizační struktury. Když úspěšně vyřešíte jednu z těchto věcí, začínáte často skoro od nuly v něčem jiném. Například v momentě, kdy trefíte zákazníka, který má problém, je to skvělé, ale ještě nemáte produkt. Postavíte tedy MVP, zákazníci ho kupují, ale ještě neumíte prodávat ve velkém. Jakmile začnete mít škálovatelné kanály, zjistíte, že neumíte dělat velký marketing. Anebo se firma rozroste a zjistíte, že dosavadní CEO už nemá dost zkušeností a musí odejít, což je hodně těžké. Pořád zjišťujete, že něco neumíte.

A jak by tedy měly startupy při vývoji produktu postupovat?

To je velmi rozsáhlé téma, o kterém byly napsané celé knihy. Pojďme to rozebrat postupně.

Liší se nějak vývoj fyzických a virtuálních produktů?

U virtuálního nemusíte tolik investovat do vývoje, protože ho můžete kdykoliv změnit. U fyzických, zejména pak masově vyráběných, produktů stojí jakákoliv malá změna obrovské peníze, takže firmy jsou zvyklé mít mnohem více disciplíny, aby se ujistily, že produkt splňuje vše, než ho začnou vyrábět. Tento přístup je mi sympatičtější, protože má v sobě často více poctivějšího řemesla. Na druhou stranu se pak občas stane, že si designéři vyhrávají s různými věcmi, ale nakonec produktu chybí dost podstatné věci z pohledu uživatele. Například když se podíváte na ovladače klimatizace v kancelářích, málokdo ví, jak je ovládat – protože je vymýšleli technologičtí inženýři.

Proto je vždy důležité sbírat zpětnou vazbu od zákazníků. Od koho a jak často by ji měly firmy sbírat?

Chtěli byste znát odpověď na tuto otázku a vědět, co si Petr Šídlo myslí o pečení štrúdlů? Pokračujte ve čtení na blogu UP21.

image1

Petr Šídlo věří, že inovace nejsou o kouzlech a náhodě, ale o způsobu myšlení a zvládnutém řemeslu. Spoluzaložil v roce 2010 inovační agenturu Direct People, která pomáhá inovativním firmám přivádět na trh úspěšné produkty a služby (například Dr.Max, Škoda Auto a Škoda Digital, LMC, Air Bank, Adastra, IDC, WAG, Sazka, T-Mobile, Olympus, Česká spořitelna a řada dalších). Petr Šídlo je mentorem inkubátoru StartupYard, porotce Social Impact Awards a vede v rámci ELAI pravidelné workshopy Inovační leadership.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s